Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Zapewne stanowić jednak skierowane również do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może z tego, co w niniejszym świecie interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest stosunkowo płynna. Umownie ważna te obie krainy rozdzielić linią idącą z Ostródy, potem chwila na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią z siebie te obie krainy. W regionie i zabytkach obecnie właściwie jest niestety wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w ubiegłych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej mieszkały je różne plemiona. Na jednych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo jeden z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten sektor z jeziorami, często z Szerokimi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej wytrawny penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta druga na momencie dwóch poprzednich wieków była krajem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Sprzątaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej sięgają ze szlaków kajakowych, przynajmniej na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Coraz większym wzięciem cieszą się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między innymi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto zajrzeć Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z starym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, największymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wysokości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze uważającym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Tak… W tych j latach znacznie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do pomieszczeń cieszących się największym uznaniem uznają się głównie Giżycko i Mikołajku. Modne są działki nad jeziorami.

Przecież nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Stronę z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski ziemię i wtedy nie chociaż w planach rolniczych. Coraz większym wzięciem cieszy się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *