ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to już sama spośród najprostszych czynności, które można przeprowadzić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać informacje do przelewu. Co uczynić w takiej sytuacji?

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie sposobów na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, nic nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem produkowany w oparciu o algorytm, który w licznym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej lub większej). Dokładniejsze instrukcje na aktualny temat można zlokalizować w tym artykule.

W ścisłej większości przypadków pokaże się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często już na ostatnim poziomie można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firm, w jakiej ubrane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Podstaw tegoż widocznie być kilka:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale do niewłaściwej kobiety.
W współzależności od danej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać własne sposoby.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najlżejszy natomiast w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma oddaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w ilości kontrolnej. Niestety będziemy to mieć nadziei potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli natomiast nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z swego konta. Nie należy też panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom sposobów ważna jednak chwila poczekać – w nauk powinno toż przyjść do pewnego dnia roboczego (jak wszystek nowy przelew), w praktyce etap ten może przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim terminie kwota przelewu nie wróciła na swoje konto (i jesteśmy wydajni, że faktem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, oraz w ruchu spośród obecnym także my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z zachowania lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo też do przypadku wspomnianego wyżej. Punkt w współczesnym, że nieaktywny rachunek jest „pozytywny” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a czyli nie ukaże się nam komunikat o braku. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede każdym powinien uspokoić osoby, które zamierzają, że polskie środki mogą dotrzeć do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a więc nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego kiedyś do nas. Jeśli rachunek jest rzeczywiście zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), jesteśmy do robienia z sytuacją analogiczną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i zabiegi w toku kilkorgu dni wrócą na swoje konto. Skoro tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na złe konto
Może i się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki sposób, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas drogo kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej transakcji (a co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, gdy będziemy potrzebowaliby zrobić przelew zwrotny). W rezultacie z konta może nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której że szybko nie odzyskamy.

Powody są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest więc niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, że nie będziemy w stopniu anulować takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli przyjmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest działanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki oraz nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie dobrą i zrobi ją razem z znajomą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki los i poprosić pracownika banku o uwaga w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien a mieć świadomość, że bank będzie posiadał prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą rzeczą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, oraz w smaku jest aktywny, niemożliwy jest więc automatyczny zwrot środków. Co zatem możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są razem z programem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i zlikwidować je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To winien stanowić bliski pierwszy krok. Naturalnie trzeba zrobić go jak już. Jeśli nie jesteśmy nadziei samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Gdy nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać zawieszony przez pracownika.

Jeżeli jednak zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stanie nam kontakt z bankiem w charakteru uruchomienia odpowiednich procedur. Po zdobyciu w działanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam usłudze i podjęcia określonych zadań w swym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową zasadą jest: zawsze zapoznajemy się z ludźmi w bliskim banku, nie w banku odbiorcy. To znany bank jest wszystkie dane dotyczące danego przelewu natomiast więc on w swym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak wiele szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po otrzymaniu tych informacji bank będzie posiadał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że bierze on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien spotkać w momencie 30 dni codziennych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na specjalny rachunek techniczny, i dopiero potem bank przeleje je na swoje konto. Zgodnie z obecną ustawą odbiorca nie poniesie żadnych kosztów w sukcesu zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank może nas obciążyć ceną za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne wiedze o kosztach można zlokalizować w tabeli opłat i prowizji banku, do którego stawiamy się o pomoc.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w określonym terminie? W obecnej formy bank zostanie zrezygnowany z tajemnicy bankowej i będzie mógł nam ujawnić personalia tej kobiety. To natomiast umożliwi nam odzyskanie swojej nieruchomości na ulicy sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem traktowane jako przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej możliwości warto jeszcze tworzyć na pomocy, że i my możemy uzyskać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku właściwie nie mieć tymi środkami – prędzej lub później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy musieli dokonać ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *