Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Które są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Prasóweczki

Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natur? Jesteś zwiększone pragnienie, zmęczenie a częściej wykorzystujesz z toalety? Toż potrafią być fakty hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Sprawdź, które są inne wzory a gdy należy przeprowadzić badanie glukozy.

Co zatem stanowi glukoza?

Glukoza to cukier prosty powstały na efekt rozkładu węglowodanów, odpowiedzialny za wytwarzanie energii do danych komórek organizmu. Jej liczbę kontroluje hormon wytwarzany przez trzustkę, czyli insulina. Zatem ona odpowiada za poziom glukozy – uaktywnia się po posiłku, kiedy poziom cukru wymaga wyregulowania. Gdy poziom ten zbyt spadnie, trzustka produkuje glukagon, który informuje wątrobę o konieczności skorzystania z rezerwy energetycznej. Jeżeli proces ten jest zaburzony, przylega do hiperglikemii lub hipoglikemii.

Objawy niewłaściwego poziomu glukozy

Podwyższony poziom cukru, czyli hiperglikemia, to etap, który daje uciążliwy dyskomfort. Jego objawy to:

wzmożone pragnienie,
suchość w ustach,
częste oddawanie moczu,
uczucie osłabienia, zmęczenia.

System w ten forma wysyła sygnał, że stężenie glukozy jest zbyt wysokie. Używa je uregulować, zwiększając pragnienie i produkcję moczu, co posiada na planie wydalenie nadmiaru cukru z systemu.

Zbyt niski poziom glukozy, czyli hipoglikemia, alarmuje w strukturze będących objawów:

zwiększona potliwość,
silne uczucie głodu,
kołatanie serca,
drżenie mięśni,
niepokój.

Nagły, przekładający się stan hiperglikemii może sprawić do niewydolności poszczególnych organów, uszkodzenia mózgu lub choćby do śpiączki. Hipoglikemia ale w szerokiej stron może wywoływać zniszczeniem nerwów obwodowych.

Badanie poziomu glukozy

Jeżeli zaobserwujemy objawy hiperglikemii lub hipoglikemii, należy sprawdzić, czy poziom cukru mieści się w granicy. Wystarczy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i włożyć ją na pasku w glukometrze. Badanie glukozy można zrobić w laboratorium czy w gabinecie lekarskim. Lekarz może zlecić również doustny test obciążenia glukozą, który wskazuje, jak organizm radzi sobie z liczną dawką cukru.

Normy poziomu cukru u kobiet młodych:

na czczo: 70-110 mg/dl (3,9-6,1 mmol/l)
po posiłku: < 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
Jak uregulować poziom cukru?

Poziom glukozy w organizmie obniża i stabilizuje dieta, której treścią są artykuły o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki z prostego menu należy przygotowywać bez dodatku cukru, a tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – zamienić na roślinne tłuszcze nienasycone. Odkładajmy na pełnoziarniste pieczywo, chude mięso także znaczne kwocie warzyw.

Doraźnie poziom cukru można zmniejszyć, wypijając 1-2 szklanki wody, która rozcieńcza natura i zmniejsza stężenie glukozy. Zwiększona ilość płynów pobudza i produkcję moczu, co daje wypłukać z organizmu nadmiar cukru. W sukcesu hiperglikemii pomocny może być także umiarkowany wysiłek fizyczny – aktywność ruchowa wykorzystuje nadmiar cukru do prac energii. Czynnikiem, który znacznie obniża poziom glukozy we krwi, jest stres.

W sukcesu tzw. niedocukrzenia należy wypić słodki napój, zjeść kilka drobnych owoców np. winogron lub rodzynek, czekoladę lub cukierki z glukozą.

 

zobacz również Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *